Pierwsza sesja sprawozdawcza IDUB

StartAktualnościAktualnościPierwsza sesja sprawozdawcz...

Pierwsza sesja sprawozdawcza IDUB

17.09.2020

Minął rok od wyłonienia 10 najlepszych polskich uczelni w ramach konkursu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. O tym, jakie działania podjęto w wyróżnionych ośrodkach akademickich dyskutowano podczas pierwszej sesji sprawozdawczej, która odbyła się w dniach 15-16 września 2020 r. w Warszawie. W spotkaniu organizowanym wspólnie z Uniwersytetem Warszawskim w ramach NKN Forum udział wzięli minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek, wiceminister Anna Budzanowska.oraz prof. Lauritz Holm-Nielsen, przewodniczący międzynarodowego zespołu ekspertów, którzy oceniali uczestników konkursu. Gdański Uniwersytet Medyczny reprezentowali prorektor ds. nauki prof. Michał Markuszewski oraz prof. Tomasz Bączek, pełnomocnik Rektora ds. Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”, kierownik Biura ds. Programu “Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”.

Założeniem konferencji była prezentacja działań podjętych w ramach realizacji projektów IDUB. W gronie międzynarodowych ekspertów przedstawiciele uczelni mogli podzielić się swoimi doświadczeniami oraz omówić wyzwania i sukcesy minionego roku. Profesor Tomasz Bączek był jednym z panelistów dyskusji dotyczącej współpracy międzyinstytucjonalnej na forum krajowym i międzynarodowym. Dobrymi praktykami w tym zakresie podzielili się również przedstawiciele Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

prof. Tomasz Bączek, pełnomocnik Rektora ds. Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza" podczas dyskusji ekspertów
prof. Tomasz Bączek, pełnomocnik Rektora ds. Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza" podczas dyskusji ekspertów

Jak podkreśla Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, program „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” jest jednym z najważniejszych aspektów wdrażanej od dwóch lat reformy szkolnictwa wyższego i nauki. To program wyjątkowy pod wieloma względami. Po pierwsze, złożenie wniosków do programu poprzedzone było przeprowadzeniem przez same uczelnie gruntownych analiz swoich mocnych i słabych stron. Na podstawie tych analiz szkoły same opracowały plany rozwoju, które w najskuteczniejszy sposób miałyby przyczynić się do osiągnięcia przez nie statusu uniwersytetu badawczego. Niezależnie od ostatecznych wyników, wszystkie szkoły oprócz tego, że spełniły rygorystyczne warunki udziału w konkursie, zdobyły również bezcenny dla skutecznego zarządzania know how co do mocnych i słabych stron uczelni. Te z nich, które nie zakwalifikowały się do pierwszej dziesiątki i nie wywalczyły 10% podwyżki subwencji, także zyskały finansowo. Mają bowiem zagwarantowane zwiększenie subwencji w wysokości 2% subwencji z 2019 r. Po drugie, wnioski złożone przez uczelnie były oceniane przez międzynarodowy zespół wybitnych ekspertów zagranicznych, w tym byłych rektorów czołowych europejskich uczelni. Ich zaangażowanie i kompetencje nadal służą uczelniom uczestniczącym w konkursie.

– Bezprecedensowa jest także skala programu. Budżet programu w perspektywie 7 lat to około 3,5 miliarda złotych – mówił minister Wojciech Murdzek. – Skala finansowania jest bezprecedensowa w polskim systemie szkolnictwa wyższego i nauki, ale plany działań uczelni są zobowiązaniem wieloletnim, wykraczającym poza ramy kadencji rektorów. Powinny doprowadzić do zasadniczych zmian jakościowych w uczelniach i będę podlegały rygorystycznej ewaluacji – zaznaczył Minister.

O KONKURSIE

W 2019 r. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeprowadziło konkurs w ramach programu IDUB. W jego wyniku 10 uczelni, spośród 20 uprawnionych do udziału w konkursie, otrzymuje zwiększoną o 10% dotację w latach 2020-2026 na realizację planów rozwojowych zawartych we wnioskach konkursowych. Pozostałe uczelnie, które wzięły udział w konkursie otrzymują dotację zwiększoną o 2%. W gronie 10 zwycięskich uczelni, obok Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, znalazły się także: Uniwersytet Warszawski, Politechnika Gdańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska, Politechnika Śląska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytet Wrocławski. Każda z 20 uczelni była oceniona przez zespół 15 wybitnych ekspertów. Wśród nich znalazły się osoby, które pełniły funkcję rektorów, prezydentów lub prorektorów czołowych uczelni europejskich, m.in. Uniwersytetu w Getyndze, Amsterdamie, Aarhus, Manchesterze czy Southampton.

Materiały video z ceremonii otwarcia oraz poszczególnych paneli dyskusyjnych dostępne są na stronie NKN.

1st Progress Review Conference of the Universities participating in the “Excellence Initiative – Research University” programme (138 KB)