Trójmiejska Akademicka Zwierzętarnia Doświadczalna

StartStruktury WspierająceTrójmiejska Akademicka Zwie...

Trójmiejska Akademicka Zwierzętarnia Doświadczalna Centrum Badawczo-Usługowe (TAZD – CBU) jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. Jednostka umożliwia prowadzenie badań naukowych na zwierzętach na światowym poziomie, zgodnie ze wszystkimi wymogami prawa polskiego i europejskiego. TAZD – CBU prowadzi bardzo szeroki zakres usług przez zespół doświadczonych i wysoko wykwalifikowanych specjalistów: lekarzy weterynarii, biologów, zootechnika oraz techników zwierząt. W procedurach z użyciem zwierząt laboratoryjnych uczestniczą pracownicy posiadający indywidualne wyznaczenia na wykonywanie doświadczeń na zwierzętach.


1.png


Zwierzętarnia zajmuje 1.100 m² powierzchni, podzielonej na część hodowlaną, część eksperymentalną oraz zautomatyzowane zaplecze przygotowawczo-magazynowe ze sterylizatornią. Pokoje te służą do hodowli myszy i szczurów, ich utrzymywania, a także wykonywania na nich zabiegów i procedur doświadczalnych. Wydzielone jest również pomieszczenie przeznaczone na zwierzętarnię konwencjonalną, służącą do krótkotrwałego przetrzymywania zwierząt i wykonywania drobnych zabiegów.

W nowoczesnym zapleczu pracowni prowadzone są innowacyjne badania i realizowanych jest wiele projektów naukowo-badawczych, wśród których szczególnie można wyróżnić badania toksyczności, metabolizmu, badania nowych leków, w tym nowotworowych i przeciwcukrzycowych (cząstek biologicznych jak i syntetycznych), badania immunologiczne, potencjalnych szczepionek, ocena skuteczności działania materiałów i implantów używanych w chirurgii, badania żywieniowe, w tym antyoksydantów. Zwierzętarnia oferuje kompleksową i fachową pomoc w realizacji badań in vivo, począwszy od planowania eksperymentu, pomocy w wyborze zwierzęcych modeli doświadczalnych, redagowania wniosków do Lokalnej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach, sprowadzania zwierząt z renomowanych ośrodków zewnętrznych, wykonywania procedur doświadczalnych aż do pobrania i obróbki materiału do dalszych badań ex vivo. Pełna oferta usług Trójmiejskiej Akademickiej Zwierzętarni Doświadczalnej znajduje się na stronie jednostki.


2_(2).png


Pracownia wyposażona jest w kompleksowe rozwiązania zapewniające pełną barierę sanitarno-higieniczną:

  • system monitorujący warunki środowiska pomieszczeń zwierzętarni, takie jak temperatura, wilgotność i ciśnienie,
  • system 3-częściowych śluz dla personelu,
  • system klimatyzacji z absolutnymi filtrami HEPA,
  • odpowiednią instalację oświetleniową, utrzymującą 12/12 godz. cykl świetlny,
  • system filtracji wody,
  • autoklawy przelotowe,
  • komorę do dezynfekcji z waporyzatorem nadtlenku wodoru,
  • nowoczesne myjnie do klatek i butelek dla zwierząt.

W ramach swojej działalności TAZD – CBU umożliwia korzystanie z odizolowanych pomieszczeń – pokoi zwierzęcych z dostępem przez 24 godziny codziennie oraz korzystania z nowoczesnych i specjalistycznych sprzętów i aparatury badawczej, tj. aparatu do anestezji dla małych gryzoni, mikroskopów chirurgicznych, klatek indywidualnie wentylowane IVC, klatek metabolicznych (do dobowej zbiórki moczu i kału od zwierząt), aparatu do morfologii, biochemii i gazometrii, komory do sterylizacji nadtlenkiem wodoru oraz szeroko rozumianego zaplecza laboratoryjnego.

Zwierzętarnia prowadzi własną, unikatową, wieloletnią hodowlę myszy inbredowych BALB/c, C57BL/6, DBA/2 oraz stada outbredowego szczurów Wistar Han. Wszystkie pary zarodowe zwierząt zostały sprowadzone z renomowanych ośrodków takich jak: Jackson Laboratory w USA czy Charles River w Niemczech. Pracownia jest w pełni monitorowana pod względem warunków środowiska (temperatura, wilgotność, ciśnienie, oświetlenie), co umożliwia hodowlę i utrzymanie zwierząt o wysokim standardzie mikrobiologicznym SPF i wolnych od zoonoz (potwierdzane regularnym monitoringiem zdrowia zwierząt) oraz prowadzenie badań z użyciem zwierząt z niedoborami immunologicznymi (tzw. nagie myszy) oraz różnorodnymi modyfikacjami genetycznymi (tzw. humanizowane myszy). Monitoring pomieszczeń pozwala wykryć każdą nieprawidłowość parametrów i szybko ją wyeliminować. Personel jednostki dokłada szczególnych starań do sposobu traktowania zwierząt, zgodnie z zasadą 3R, począwszy od momentu narodzin poprzez troskę o zwierzęta podczas prowadzenia badań, aż po moment humanitarnej śmierci lub zapewnienia dla nich nowych domów po zakończeniu procedur.


3.png


Dzięki tak szerokiemu spektrum działań wykwalifikowanemu personelowi, zapleczu aparaturowemu Trójmiejska Akademicka Zwierzętarnia Doświadczalna jest referencyjnym ośrodkiem badań na zwierzętach w Polsce i Europie, zapewniającym nowoczesny warsztat dla interdyscyplinarnych badań wykorzystujących różnorodne zwierzęce modele badawcze.



Logo_TAZD.jpg

Kontakt

dyrektor
lek. wet. Grażyna Peszyńska-Sularz
Trójmiejska Akademicka Zwierzętarnia Doświadczalna
Centrum Badawczo-Usługowe
Gdański Uniwersytet Medyczny
ul. Dębinki 1
80-211 Gdańsk
tel. 58 349 16 61
e-mail: tazd@gumed.edu.pl

www.tazd.gumed.edu.pl