Nowoczesny sprzęt badawczy w KiZ Biochemii GUMed

StartAktualnościNowoczesny sprzęt badawczy ...

Nowoczesny sprzęt badawczy w KiZ Biochemii GUMed

29.11.2021

Do Katedry i Zakładu Biochemii GUMed trafił mikroskop fluorescencyjny AxioObserver 7 FL z modułem ApoTome.2 i oprogramowaniem ZEN firmy Carl Zeiss. Jest to wysokiej klasy mikroskop odwrócony ze zautomatyzowanym systemem do obserwacji przyżyciowych komórek oraz przekrojów optycznych z wykorzystaniem światła strukturalnego. Unikalna konfiguracja komponentów i zastosowane rozwiązania technologiczne, takie jak oświetlenie apochromatyczne w świetle odbitym oraz system szybkiej wymiany i indywidualnej konfiguracji do 64 filtrów fluorescencyjnych, czynią zestaw jedynym sprzętem w całej Uczelni o takich parametrach technicznych. Mikroskop wyposażony jest w dwie kamery. Monochromatyczną 3-megapikselową kamerę Axiocam 503, która cechuje się wyjątkową czułością, co ma znaczenie w przypadku obrazowania w słabym świetle i na żywo. Wysoka czułość umożliwia stosowanie krótkich czasów naświetlania, nawet przy słabych markerach fluorescencyjnych, co zapobiega uszkodzeniom próbek. Mikroskop pozwala również na obserwacje preparatów histologicznych w świetle przechodzącym. Druga, ultraszybka kamera kolorowa Axiocam 305 to 5-megapikselowy aparat wykorzystujący technologię CMOS Global Shutter, która pozwala na obrazowanie w wysokiej rozdzielczości przy dużych prędkościach. Daje to możliwość uzyskania do 36 klatek na sekundę w pełnej rozdzielczości. Wyjątkową cechą zestawu mikroskopowego w KiZ Biochemii jest system fluorescencyjnego oświetlenia strukturalnego, który pozwala na uzyskanie obrazów zbliżonych do mikroskopii konfokalnej. Zapewnia on najwyższą możliwą rozdzielczość i kontrast obrazu, nawet podczas obserwacji preparatów tkankowych. Umożliwia również rekonstrukcję zdjęć 3D.


IMG_1012.jpeg


Mikroskop wykorzystywany jest przede wszystkim do badań nad rolą ekto-enzymów w fizjologii i patologii komórek śródbłonka naczyniowego, zarówno in vitro jak i w zwierzęcych modelach doświadczalnych. Wykonywane znakowanie fluorescencyjne pozwala m.in. na badanie obecności białek ekto-enzymów w komórkach, kompleksową ocenę stanu zapalnego we fragmentach tkanki naczyniowej czy przedkliniczną analizę wpływu związków działających ochronnie na śródbłonek naczyniowy. Eksperymenty z użyciem tego zestawu znacząco przyczynią się do wyjaśnienia wpływu oddziaływań międzykomórkowych na aktywności śródbłonkowych ekto-enzymów i procesów sygnalizacyjnych. Pozwolą także na ocenę przydatności potencjalnych leków, które będą mogły znaleźć zastosowanie w leczeniu chorób przebiegających z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu śródbłonka.

Zestaw mikroskopowy został zakupiony w ramach realizacji projektu badawczego Sonata 15 Ekto-enzymy w interakcjach śródbłonka naczyniowego z komórkami krążącymi we krwi w fizjologii, patologii i terapii; czy komórki mogą wymieniać się ekto-enzymami?, którego kierownikiem jest dr hab. Barbara Kutryb-Zając z Katedry i Zakładu Biochemii. Sprzęt znalazł również zastosowanie w badaniach realizowanych w zespołach V „Mikrokrążenie i miażdżyca” oraz X „Molekularne i biochemiczne metody w badaniach mechanizmów chorób cywilizacyjnych” w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”, w Priorytetowych Obszarach Badawczych „Kardiologia i medycyna sercowo-naczyniowa” oraz „Biochemia, genetyka i biologia molekularna”. Koszt zakupu zestawu wyniósł blisko 500 000 zł.