Centrum Badań Klinicznych Wczesnych Faz

StartStruktury WspierająceCentrum Badań Klinicznych W...

Centrum Badań Klinicznych Wczesnych Faz (CBKWF)


Centrum Badań Klinicznych Wczesnych Faz powstało w oparciu o strukturę Ośrodka Badań Klinicznych Wczesnych Faz. Działalność CBKWF ma na celu prowadzenie badań klinicznych na wczesnym etapie rozwoju innowacyjnych terapii, zwłaszcza w Priorytetowych Obszarach Badawczych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, określonych w Programie „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Powyższe badania naukowe oceniają bezpieczeństwo i skuteczność terapii w wielu obszarach terapeutycznych, w szczególności onkologicznych, hematologicznych, kardiologicznych, neurologicznych i chorób tkanki łącznej. Badania I/II fazy w CBKWF obejmują m.in. projekty typu first-in-human z eskalacją dawki, interakcje międzylekowe, interakcje z pożywieniem, bezpieczeństwo kardiologiczne, ścisłe monitorowania farmakokinetyki/farmakodynamiki.


Prawidłowe przeprowadzenie badań wczesnych faz wymaga pracy całego zespołu badawczego z zachowaniem wysokich standardów jakości i międzynarodowych zasad Dobrej Praktyki Klinicznej opracowanych przez Międzynarodową Konferencję ds. Harmonizacji. Personel CBKWF posiada certyfikaty dobrej praktyki klinicznej (GCP), IATA oraz przeszedł szkolenie z zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych. Badania prowadzone w ramach CBKWF są regularnie monitorowane przez przedstawicieli sponsorów badań oraz krajowe i zagraniczne instytucje powołane do tego celu.

Centrum, powołane z inicjatywy prof. Jacka Jassema, działa na rzecz merytorycznego wzmocnienia zespołów badawczych jednostek GUMed poprzez wsparcie procesu budowania doskonałości naukowej oraz międzynarodowej pozycji Uczelni. Działalność naukowo-badawcza CBKWF obejmuje planowanie badań klinicznych na podstawie danych podchodzących z badań przedklinicznych oraz dostępnych danych klinicznych dotyczących produktów farmaceutycznych i leków, a także konsultacje w zakresie przygotowania i współudział w realizacji badań wczesnych faz z partnerami zewnętrznymi, w tym w szczególności z przedstawicielami przemysłu farmaceutycznego, innymi uczelniami i akademickimi grupami badawczymi. Centrum prowadzi również badania translacyjne w zakresie optymalizacji metod diagnostycznych medycyny spersonalizowanej. Działalność CBKWF obejmuje również kształcenie studentów, doktorantów oraz kadry GUMed.

CBKWF nawiązało współpracę międzynarodową z licznymi instytucjami zagranicznymi (m. in. Szpital Uniwersytecki Charite w Berlinie, Szpital Uniwersytecki w Lozannie, Szpital Onkologiczny im. Princess Margaret w Toronto) oraz partnerami z krajowego i zagranicznego przemysłu farmaceutycznego.

Zespół Centrum:

  • prof. Rafał Dziadziuszko
  • prof. Jacek Jassem
  • dr Zofia Specht-Szwoch
  • mgr Klaudia Dzieciuch
  • lek. Magdalena Błaszkowska
  • Małgorzata Biedrzycka
  • Marcin Mróz

KONTAKT

prof. Rafał Dziadziuszko
rafal.dziadziuszko@gumed.edu.pl

dr Zofia Specht-Szwoch
zofia.specht-szwoch@gumed.edu.pl
tel.: 58 584 44 17