Jednym z kluczowych zasobów istotnych na wszystkich polach działalności Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego są dane kliniczne. Są one wykorzystywane w badaniach naukowych, dydaktyce, badaniach klinicznych i innych zadaniach umożliwiających rozwój medycyny. Obecnie proces pozyskiwania danych klinicznych jest skomplikowany, pracochłonny, wymaga długiego czasu realizacji i zaangażowania specjalistów IT i pracowników badawczych i dydaktycznych po stronie uczelni oraz personelu administracyjnego klinik. Przyczyną takiego stanu jest brak efektywnych narzędzi informatycznych, wspomagających ekstrakcję danych z klinicznych systemów informatycznych, ich anonimizację i udostępnianie.
Dzięki bliskiej współpracy GUMed i UCK mamy do czynienia z wzajemnym przenikaniem wiedzy i doświadczeń. Oba podmioty kierują się wspólnymi wartościami w wymiarze społecznym i współdzielą wynikające ze współpracy korzyści. Budowa systemu informatycznego, umożliwiającego pozyskiwanie dużych wolumenów danych w szerokim zakresie tematycznym w sposób zautomatyzowany, jest wspólnym przedsięwzięciem GUMed i UCK. Projekt Szyna Danych jest realizowany w ramach Programu “Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”.
Projekt obejmuje swoim zakresem pozyskiwanie danych klinicznych udostępnionych w formie elektronicznej z systemów informatycznych UCK, przekształcenie ich do postaci zanonimizowanej (wyeliminowanie danych osobowych z punktu widzenia obowiązujących regulacji RODO), wyczyszczenie różnego rodzaju błędów, sformatowanie oraz udostępnienie danych pracownikom badawczym GUMed w postaci odpowiedniej do realizowanych przez nich projektów badawczych.
W stosunku do stanu obecnego Szyna Danych zapewni:
Istotnym elementem projektu jest cyfryzacja procesu uzyskania zgód na realizację projektu badawczego i aplikowania o dane kliniczne do UCK. Pozwoli to pozyskać kompletną bazę danych realizowanych projektów badawczych, badaczy zaangażowanych w projekty oraz zakresu danych klinicznych, udostępnionych na potrzeby projektów. Proces uzyskiwania zgód i aplikowania o dane kliniczne będzie mógł być monitorowany, a dzięki automatyzacji poprawi się jego efektywność.
Kierownikiem programu działań obejmujących pozyskiwanie i przetwarzania danych klinicznych na potrzeby prowadzonych badań naukowych jest Wojciech Kiedrowski. W skład zespołu realizacyjnego wchodzą: dr hab. Tomasz Stokowy z Uniwersytetu w Bergen oraz Mariusz Budzisz i Dariusz Szplit, reprezentujący Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. Konsultantami merytorycznymi są przedstawiciele nauki: dr Anna Supernat, dr Natalia Filipowicz, dr Maciej Bobowicz.
Obecnie jest realizowany pierwszy etap projektu Szyna Danych, w wyniku którego powstanie prototyp, umożlwiający automatyczne pozyskiwanie danych ustrukturyzowanych z systemu klinicznego Clininet. Rozwiązanie prototypowe umożliwi pozyskiwanie danych w ograniczonym zakresie. Kolejne wersje rozwojowe będą ten zakres poszerzały, zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem na dane ze strony badaczy GUMed. Rozwój systemu Szyny Danych będzie miał zatem charakter przyrostowy.
Zastanie również uruchomiony zautomatyzowany w wyniku cyfryzacji proces aplikowania o zgody na realizację projektów badawczych, a w ramach tego proces aplikowania o dane kliniczne. Rozwiązanie elektronicznego obiegu dokumentów oraz przepływu pracy (workflow) jest implementowane w oparciu o system WEBCON.
Zakończenie pierwszego etapu rozwoju systemu jest przewidywane na przełom czerwca i lipca 2022 r.
Wojciech Kiedrowski
tel.: 58 349 17 12
wojciech.kiedrowski@gumed.edu.pl