Wykład prof. Whiteside "Extracellular vesicles in immunooncology, medica...

StartAktualnościAktualnościWykład prof. Whiteside "Ext...

Wykład prof. Whiteside "Extracellular vesicles in immunooncology, medical diagnostics and therapy"

12.05.2022

Prof. Piotr Widłak, dyrektor Centrum Wsparcia Badań Klinicznych, prof. Natalia Marek-Trzonkowska z Zakładu Medycyny Rodzinnej oraz Dział Obsługi Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza są organizatorami wykładu otwartego T. L. Whiteside, Ph.D. z Uniwersytet w Pittsburghu pt. Extracellular vesicles in immunooncology, medical diagnostics and therapy. Spotkanie odbędzie pod patronatem honorowym rektora GUMed, prof. Marcina Gruchały.

Wydarzenie odbędzie się 1 czerwca 2022 r. o godz. 14:00 w audytorium im. prof. Olgierda Narkiewicza w Atheneum Gedanense Novum wyłącznie w formie stacjonarnej. Na wydarzenie nie obowiązują wcześniejsze zapisy.


strona_slajder_PL.jpg


Sylwetka prelegentki: prof. Theresa L. Whiteside jest światowym autorytetem w dziedzinie immunologii nowotworów i immunoterapii, od wielu lat pracującym na Uniwersytecie w Pittsburgu, uczelni zaliczanej do czołowych uniwersytetów w USA.

Prof. Whiteside, urodzona w Polsce w roku 1939, ukończyła biologię na Uniwersytecie Columbia w Nowym Yorku, gdzie uzyskała doktorat w dziedzinie mikrobiologii w 1967 r. Od roku 1973 do dzisiaj prowadzi badania w Zakładach Patologii, Immunopatologii, Otolaryngologii i Immunologii Uniwersytetu w Pittsburgu, uzyskując kolejno tytuły profesora Patologii (1989), Otolaryngologii (1993) oraz Immunologii (2002). Jednocześnie przez ponad 25 lat pełniła funkcję kierownika laboratorium translacyjnego przygotowującego szczepionki i komórki do terapii biologicznych dla pacjentów z nowotworami.

Laboratorium prof. Whiteside w UPMC Hillman Cancer Center na Uniwersytecie w Pittsburgu prowadzi obecnie badania w dziedzinie immunoonkologii dotyczące rozszyfrowania interakcji pomiędzy układem immunologicznym a nowotworem i mechanizmów ucieczki nowotworu spod nadzoru immunologicznego, a także opracowania nowych rozwiązań terapeutycznych i udoskonaleniu istniejących protokołów immunoterapeutycznych. W ostatnich latach jej badania skupiają się na mikropęcherzykach/egzosomach pochodzenia nowotworowego i ich roli w immunosupresji indukowanej przez nowotwór. Jej dorobek naukowy obejmuje ponad 600 prac oryginalnych oraz ponad 120 prac przeglądowych, monografii, podręczników i rozdziałów (prace te były cytowane ponad 20 tysięcy razy, indeks-H 82).