1.06.2022
Profesor Theresa L. Whiteside z UPMC Hillman Cancer Center z Uniwersytetu w Pittsburgu w USA 1 czerwca br. wygłosiła wykład w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym zatytułowany Extracellular vesicles in immunooncology, medical diagnostic and therapy. Specjalistka jest światowym autorytetem w dziedzinie immunologii nowotworów i immunoterapii, od wielu lat pracującym na Uniwersytecie w Pittsburgu, uczelni zaliczanej do czołowych uniwersytetów w USA.
Prof. Whiteside urodziła się w Polsce, jest absolwentką biologii na Uniwersytecie Columbia w Nowym Yorku, gdzie uzyskała doktorat w dziedzinie mikrobiologii. Od roku 1973 do dzisiaj prowadzi badania w Zakładach Patologii, Immunopatologii, Otolaryngologii i Immunologii Uniwersytetu w Pittsburgu, uzyskując kolejno tytuły Profesora Patologii (1989), Otolaryngologii (1993) oraz Immunologii (2002). Jednocześnie przez ponad 25 lat pełniła funkcję kierownika laboratorium translacyjnego przygotowującego szczepionki i komórki do terapii biologicznych dla pacjentów z nowotworami oraz monitorującego funkcje układu odpornościowego u pacjentów podczas terapii (obecnie jest jego dyrektorem).
W trakcie wykładu prof. Whiteside przybliżyła tematykę związaną z rolą pęcherzyków zewnątrzkomórkowych (egzosomów) w immunoonkologii, diagnostyce medycznej oraz w terapii nowotoworów. Przedstawiając wyniki badań przeprowadzonych przez laboratorium na Uniwersytecie w Pittsburgu pokazała, jak istotną rolę odgrywają pęcherzyki zewnątrzkomórkowe w mechanizmach ucieczki nowotworu spod nadzoru immunologicznego. Zwróciła ponadto uwagę na konieczność podjęcia się znalezienia rozwiązań, które umożliwiłby ochronę komórek stosowanych w terapii nowotworów (jak np. komórki CAR-T) przed immunosupresyjnym działaniem egzosomów produkowanych przez komórki raka. Niezwykle ciekawa tematyka wykładu i bardzo przystępny sposób prezentacji zainicjowały ożywioną dyskusję.
Prof. Whitesiede od lat współpracuje z wieloma polskimi zespołami badawczymi zajmującymi się egzosomami i immunoonkologią. Należy do nich m.in. zespół prof. Piotra Widłaka w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach, obecnie kierowany przez prof. Monikę Pietrowską (wspólne projekty prof. Whiteside i prof. Pietrowskiej to projekt NCN Harmonia i kilka projektów NIH-NCI). Pewną konsekwencja tej współpracy jest uzyskany ostatnio projekt NCN Opus realizowany przez konsorcjum GUMed, Instytut Onkologii w Gliwicach oraz Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, którego kierownikiem jest dr hab. Justyna Gołebiewska z Katedry Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych.
Wydarzenie zostało objęte patronatem instytucjonalnym Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz pod patronatem honorowym rektora GUMed, prof. Marcina Gruchały. Prof. Whiteside została zaproszona do wygłoszenia wykładu przez prof. Piotra Widłaka, dyrektor Centrum Wsparcia Badań Klinicznych GUMed oraz prof. Natalię Marek-Trzonkowską z Zakładu Medycyny Rodzinnej GUMed, dyrektor Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi UG w ramach działalności zespołu badawczego Tumour microenvironment, microbiome & immunooncology z Priorytetowego Obszaru Badawczego 1 | Onkologia.
fot. Paweł Sudara/GUMed