15.11.2022
Listopad jest miesiącem świadomości raka trzustki, w związku z tym 21 listopada br. w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym w Audytorium Primum im. prof. Olgierda Narkiewicza odbędzie się I SPOTKANIE POŚWIĘCONE PROFILAKTYCE RAKA TRZUSTKI. Wydarzenie zostało objęte patronatem rektora GUMed prof. Marcina Gruchały oraz patronatem instytucjonalnym Uczelni.
W ramach spotkania prof. Christian Pilarsky z Kliniki Chirurgii Szpitala Uniwersyteckiego Erlangen w Niemczech o godz. 10:00 wygłosi wykład pt. Pancreatic cancer: new opportunities in diagnosis and treatment’. Profesor Pilarsky jest ekspertem z zakresu badań nad markerami genetycznymi określającymi ryzyko rozwoju raka trzustki oraz liderem międzynarodowego projektu PRECODE, którego partnerem jest Gdański Uniwersytet Medyczny. Wspólnie z naukowcami naszej Uczelni zespól Profesora opracował model 3D – organoidów raka trzustki, pochodzący z tkanki nowotworowej pacjentów. Nasza doktorantka mgr Shaoshan Mai w ramach grantu PRECODE realizuje pracę doktorską Crosstalk between pancreatic cancer and blood platelets. The effect of nanodrugs pod opieką prof. Iwony Inkielewicz-Stępniak, kierownik Katedry i Zakładu Patofizjologii Farmaceutycznej GUMed, koncentrując się nad opracowaniem skutecznej terapii raka trzustki, który jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów.
W dalszej części wydarzenia o godz. 12:00 zaprezentowany zostanie wykład pt. Czy każda choroba trzustki to rak trzustki? w ramach, którego prof. Stanisław Hać z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej GUMed odpowie na najczęściej zadawane pytania dotyczące nowotworu i chorób trzustki.
Dodatkowo możliwy jest udział w dyskusji w punktach informacyjnych, przygotowanych przez studentów koła naukowego przy Katedrze i Zakładzie Patofizjologii Farmaceutycznej, magistrantów i doktorantów GUMed. Będzie można znaleźć je w holu Athenuem Gedanense Novum (AGN) oraz Centrum Medycyny Inwazyjnej (CMI) od godz. 9:00 do 14:00.
Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Wymaga jednak uprzedniej rejestracji poprzez formularz zapisów. Wydarzenie odbędzie się stacjonarnie. Możliwy będzie również udział online. Po zarejestrowaniu się przez formularz zostanie wysłany link do transmisji wykładu poprzez Zoom. Szczegółowy program dostępny jest poniżej.