29.11.2022
W celu promowania profilaktyki raka trzustki wśród społeczności akademickiej prof. Iwona Inkielewicz-Stępniak z Katedry i Zakładu Patofizjologii Farmaceutycznej GUMed zainicjowała I Spotkanie poświęcone profilaktyce raka trzustki, które odbyło się 21 listopada br. w Atheneum Gedanense Novum GUMed. W ramach wydarzenia prof. Christian Pilarsky z Kliniki Chirurgii Szpitala Uniwersyteckiego Erlangen w Niemczech wygłosił wykład Pancreatic cancer: new opportunities in diagnosis and treatment. W trakcie prelekcji uczestnicy mogli dowiedzieć się więcej na temat markerów genetycznych określających rozwój raka trzustki oraz o badaniach prowadzonych w ramach międzynarodowego projektu PancREatic Cancer OrganoiDs rEsearch (PRECODE). Wydarzenie odbyło się pod patronatem rektora GUMed prof. Marcina Gruchały oraz patronatem instytucjonalnym Uczelni.
od lewej: prof. Christian Pilarsky i prof. Iwona Inkielewicz-Stępniak
Naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego są partnerami w projekcie PRECODE, w ramach którego z zespołem prof. Pilarsky’ego opracowali model 3D organoidów raka trzustki pochodzących z tkanki nowotworowej pacjentów. Wynikiem inicjatywy jest również praca doktorska Crosstalk between pancreatic cancer and blood platelets. The effect of nanodrugs mgr Shaoshan Mai, której promotorem jest prof. Iwona Inkielewicz-Stępniak. Tematyka doktoratu koncentruje się na opracowaniu skutecznej terapii raka trzustki, który jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów. Do udziału w wydarzeniu został zaproszony dr hab. Staniasław Hać, prof. uczelni z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej GUMed. Ekspert swoje badania koncentruje na leczeniu chorób i urazów trzustki, wątroby oraz układu pokarmowego. Podczas seminarium prof. Hać wyjaśnił jakie choroby trzustki występują jednocześnie, odpowiadając przecząco na tytułowe pytanie swojej prelekcji Czy każda choroba trzustki to rak trzustki?.
W ramach inicjatywy studenci z koła naukowego przy Katedrze i Zakładzie Patofizjologii Farmaceutycznej GUMed oraz magistranci i doktoranci jednostki przygotowali punkty informacyjne ustawione w budynkach Uczelni, w których społeczność akademicka oraz pacjenci szpitala mogli dowiedzieć się więcej o raku trzustki i jego objawach. Chętni mogli również wziąć udział w quizie.
Paweł Sudara/GUMed