Niezbędnik Młodego Badacza

StartAktualnościAktualnościNiezbędnik Młodego Badacza

Niezbędnik Młodego Badacza

13.01.2023

Biuro ds. Programu IDUB przygotowało ofertę dla studentów zainteresowanych karierą naukową i słuchaczy szkół doktorskich. Kurs przygotowany we współpracy ze Studenckim Towarzystwem Naukowym ma rozwinąć kompetencje potrzebne do funkcjonowania we współczesnym świecie nauki. Pierwsze spotkanie już w lutym 2023 r.

Program Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza wspiera nowe formy rozwoju dla młodych naukowców. W 2021 r. z myślą o nich powstał uczelniany konkurs grantowy Młody Twórca Nauki. W ramach dwóch dotychczasowych edycji do 96 naukowców trafiło blisko 4,5 mln zł na realizację badań.


studenci.jpg


Zdobywanie umiejętności z zakresu profesjonalnego planowania i realizacji projektów badawczych, zarządzania zespołem projektowym czy poznanie zasad academic writing nie jest możliwe w trakcie realizacji standardowego programu nauczania. Dlatego kolejną inicjatywą adresowaną do początkujących badaczy – studentów oraz słuchaczy szkół doktorskich – jest kurs Niezbędnik Młodego Badacza, czyli seria warsztatów dla osób, które stawiają pierwsze kroki w działalności naukowej. Program przygotowany przez Biuro ds. Programu IDUB we współpracy ze Studenckim Towarzystwem Naukowym ma dostarczyć uczestnikom kompetencje potrzebne do funkcjonowania we współczesnym świecie nauki. Kurs obejmuje 6 bloków tematycznych:

  • projektowanie procesu badawczego
  • zarządzanie projektem badawczym
  • przygotowanie wniosku dla instytucji finansującej badania (NCN)
  • skuteczna komunikacja naukowa
  • wskazówki dla początkujących autorów (źródła informacji naukowej, analiza bibliometryczna, prawo autorskie, praktyki wydawnicze, ścieżki publikacyjne, zarządzanie danymi, promocja dorobku i wiele innych….)
  • praktycznie wprowadzenie do academic writing
prof. Tomasz Bączek
prof. Tomasz Bączek

Celem, jaki sobie stawiamy, jest rozwój i profesjonalizacja kompetencji badawczych wśród studentów i doktorantów z największym potencjałem – wyjaśnia prof. Tomasz Bączek, pełnomocnik Rektora ds. Programu IDUB. – Nasi doświadczeni naukowcy oraz zaproszeni eksperci spoza Uczelni pomogą im rozwinąć pakiet tych kompetencji, które wydają się niezbędne z perspektywy wczesnego wejścia i skutecznego funkcjonowania w krajowym i międzynarodowym obiegu naukowym. Wierzę, że zaproponowane wsparcie w bezpośredni sposób przełoży się m.in. na zwiększenie ich umiejętności aplikowania o środki na badania oraz umiejętność pisania publikacji naukowych odpowiadających poziomem uznanym czasopismom.

Kurs będzie się odbywał w formule weekendowej w I kwartale 2023 r. (planowane terminy: 18-19 lutego, 18-19 marca, 22-23 kwietnia), a zajęcia poprowadzą m.in. prof. Miłosz Jaguszewski (I Katedra i Klinika Kardiologii GUMed, Editor-in-Chief in Cardiology Journal), dr Anna Supernat (Zakład Onkologii Translacyjnej GUMed), dr Piotr Spychalski (Klinika Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej UCK w Gdańsku), dr Jakub Rusakow i dr Paulina Biczkowska z Biblioteki Głównej GUMed przedstawiciele instytucji grantowych oraz eksperci z zakresu komunikacji i popularyzacji nauki.

Zapisy na kurs odbywają się za pomocą formularza internetowego i trwają do 5 lutego 2023 r. Większość zajęć będzie prowadzonych w języku angielskim.

fot. Paweł Paszko