19.04.2023
Katedra i Klinika Onkologii i Radioterapii GUMed 14 kwietnia br. gościła dr Giulię Marvaso z Instytutu Europeo di Oncologia (IEO) Uniwersytetu w Mediolanie, pracującą w zespole kierowanym przez prof. Barbarę Jereczek-Fossa – ambasadorkę GUMed, profesor Radioterapii Onkologicznej na Uniwersytecie w Mediolanie, absolwentkę Akademii Medycznej w Gdańsku.
W trakcie kilkudniowego pobytu w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym dr Giulia Marvaso odwiedziła Katedrę i Klinikę Onkologii i Radioterapii oraz Centrum Badań Klinicznych Wczesnych Faz, gdzie rozmawiała z rezydentami radioterapii onkologicznej o ścieżce kariery badawczej i podzieliła się doświadczeniami pracy we Włoszech.
Podczas spotkania Zespołu Badawczego VII Priorytetowego Obszaru Badawczego nr 1 dr Giulia Marvaso wygłosiła wykład zatytułowany Physical and clinical aspects of radiotherapy: focus on urological cancers, w którym opowiedziała m.in. o nowoczesnym Centrum Protonowym IEO i sposobach leczenia chorych na raka gruczołu krokowego w ośrodkach onkologicznych we Włoszech. Przedstawiła również zalety leczenia tych nowotworów przy wykorzystaniu metody SBRT (radioterapii stereotaktycznej), stosowanej także w Gdańsku. W toku prelekcji wywiązała się żywa dyskusja dotycząca sposobów leczenia chorych na nowotwory w obu krajach.
Doktor Marvaso podczas pobytu w Gdańsku wygłosiła także gościnną prelekcję na 28. Międzynarodowej Studenckiej Konferencji Naukowej (ISSC).
Dr Giulia Marvaso — radioterapeuta, onkolog, od września 2015 r. pracuje jako asystent medyczny w Instytucie Europeo di Oncologia (IEO) w Mediolanie, a od marca 2020 r. — także w Katedrze Onkologii i Onkohematologii Uniwersytu w Mediolanie. Jest aktywnym członkiem Włoskiego Towarzystwa Radioterapii (AIRO), Komitetu Urologicznego Włoskiego Towarzystwa Onkologii Urologicznej (SIURO) i Europejskiego Towarzystwa Radioterapii i Onkologii (ESTRO). Jej główne zainteresowania kliniczne dotyczą nowotworów urologicznych i zlokalizowanych w obszarze głowy i szyi, a także radioterapii stereotaktycznej. Dr Marvaso prowadzi badania kliniczne z udziałem radioterapii w leczeniu chorych na nowotwory; jej zainteresowania naukowe koncentrują się szczególnie na technologicznych i biologicznych aspektach radioterapii o wysokiej precyzji oraz hipofrakcjonowania.
fot. Paweł Sudara/GUMed