Specjaliści WHO z wizytą w GUMed

StartAktualnościSpecjaliści WHO z wizytą w ...

Specjaliści WHO z wizytą w GUMed

31.05.2023

Przedstawiciele Agendy Badawczej Światowej Organizacji Zdrowia dr Mattias Johansson oraz dr Hilary Robbins odwiedzili w dniach 22-23 maja 2023 r. nasz Uniwersytet. Wizyta zagranicznych specjalistów w Polsce odbyła się z inicjatywy prof. Witolda Rzymana, kierownika Katedry i Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej GUMed, który nawiązał współpracę naukową z badaczami.


od lewej: prof. Witold Rzyman, dr Mattias Johansson, dr Hilary Robbins, prof. Joanna Polańska, prof. Rafał Dziadziuszko

Eksperci opowiedzieli o pracy Agendy Badawczej oraz przybliżyli prowadzone projekty podczas panelu eksperckiego, który odbył się 22 maja 2023 r. w GUMed. Wystąpienia wygłosili także prof. Witold Rzyman i prof. Piotr Widłak, dyrektor Centrum Wsparcia Badań Klinicznych GUMed oraz prof. Joanna Polańska z Politechniki Śląskiej. Naukowcy omówili badania przesiewowe i molekularne w kierunku wykrywania wczesnego raka płuca, odbywające się w ramach projektu MOLTEST.

Po sesji wykładowej odbyła się dyskusja, w którą zaangażowali się naukowcy GUMed. Głos zabrał m.in. prorektor ds. nauki prof. Michał Markuszewski, a także kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii prof. Rafał Dziadziuszko. W trakcie wizyty zagraniczni badacze mieli także okazję zwiedzić Katedrę i Klinikę Chirurgii Klatki Piersiowej oraz Centralny Biobank Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Sylwetki zaproszonych gości

Doktor Hilary Robbins jest epidemiologiem w Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) w Lyonie we Francji. Uzyskała tytuł magistra w dziedzinie międzynarodowego zdrowia i biostatystyki oraz tytuł doktora w epidemiologii w Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health. Ukończyła również stypendium podyplomowe w Oddziale Zakażeń i Immunoepidemiologii DCEG. Jej obecne badania koncentrują się na dostosowanych do ryzyka podejściach do wczesnego wykrywania raka, z wykorzystaniem takich narzędzi, jak modele przewidywania ryzyka i biomarkery. W IARC dr Robbins współprzewodniczy konsorcjom kohortowym zajmującym się nowotworami związanymi z wirusem brodawczaka ludzkiego i rakiem płuca.

Doktor Mattias Johansson od 2010 r. pracuje w Grupie Epidemiologii Genetycznej Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC). Jego badania koncentrują się na wyjaśnianiu nowych czynników etiologicznych różnych chorób nowotworowych. Ich celem jest ustalenie związku przyczynowego dla potencjalnych czynników ryzyka przy użyciu biomarkerów i danych genetycznych, a także opracowanie kompleksowych i dokładnych modeli przewidywania ryzyka, które uwzględniają wiele źródeł informacji. Tego rodzaju projekty są zazwyczaj prowadzone w ramach szerokiej współpracy obejmującej badania epidemiologiczne z całego świata.

fot. Małgorzata Banaszek/GUMed, Sylwia Mierzewska/UCK