Seminarium naukowe Zakładu Diagnostyki Chorób Serca

StartAktualnościSeminarium naukowe Zakładu ...

Seminarium naukowe Zakładu Diagnostyki Chorób Serca

30.06.2023

Zastosowanie fluorescencji NADH w badaniach mikrokrążenia to temat seminarium naukowego zorganizowanego przez naukowców z Zakładu Diagnostyki Chorób Serca, kierowanego przez prof. Marię Dudziak oraz koordynatora Zespołu V z Priorytetowego Obszaru Badawczego nr 2 (Kardiologia i medycyna sercowo-naczyniowa) – prof. Marcina Hellmanna. Spotkanie odbyło się 22 czerwca 2023 r. w Centrum Medycyny Inwazyjnej.

W wydarzeniu udział wzięli m.in.: prorektor ds. nauki prof. Michał Markuszewski, prodziekan Wydziału Lekarskiego prof. Ewa Słomińska oraz prof. Ryszard Smoleński, kierownik Katedry i Zakładu Biochemii, lider Priorytetowego Obszaru Badawczego nr 3.

uczestnicy seminarium

Gościem specjalnym był prof. Jerzy Gębicki z Politechniki Łódzkiej, chemik oraz współtwórca nieinwazyjnej metody FMSF (flow mediated skin fluorescence), oceniającej mikrokrążenie i stan metaboliczny śródbłonka naczyniowego. Innowacyjna metoda FMSF opiera się na pomiarze fluorescencji koenzymu NADH w naskórku w odpowiedzi na czasową okluzję tętnicy ramiennej.

Seminarium rozpoczął prof. Marcin Hellmann, wygłaszając prelekcję na temat miejsca badań mikrokrążenia w kardiologii oraz wykorzystania techniki FMSF w tym obszarze. Następnie głos zabrał prof. Jerzy Gębicki, przybliżając technikę FMSF. W trakcie prelekcji Profesor podkreślił, że skóra jest największym organem ludzkiego ciała i charakteryzuje się specyficznym metabolizmem, dlatego też metabolizm naskórka można uznać za unikalny i niezwykle czuły marker wczesnych zaburzeń krążenia naczyniowego i regulacji metabolicznej. Było to wstępem do przybliżenia zebranym, czym jest technika FMSF, jak wykonać prawidłowo pomiary oraz jakie parametry są kluczowe do wykrycia zaburzeń mikrokrążenia już na wczesnym etapie zarówno u osób zdrowych, jak i tych z chorobami sercowo-naczyniowymi.

IMG_4584.jpg

W seminarium naukowym udział wzięła również dr hab. Barbara Kutryb-Zając, współkoordynatorka Zespołu V w POB 2, która w trakcie swojej prelekcji przybliżyła tematykę wspólnych projektów prowadzonych przez Katedrę i Zakład Biochemii we współpracy z Zakładem Diagnostyki Chorób Serca.

Ostatnim punktem spotkania była konsultacja i interpretacja wyników badań uzyskanych techniką FMSF prezentowanych przez lek. Marzenę Romanowską-Kocejko z Zakładu Diagnostyki Chorób Serca, co zakończyło spotkanie żywą dyskusją.

fot. Patrycja Maszka/GUMed