Sztuczna inteligencja w medycynie: szanse i zagrożenia

StartAktualnościAktualnościSztuczna inteligencja w med...

Sztuczna inteligencja w medycynie: szanse i zagrożenia

10.07.2023

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie było tematem wykładu otwartego, który 4 lipca br. wygłosił jeden z liderów tej dziedziny w USA – prof. Michael Pencina – dziekan ds. Data Science i dyrektor ds. Artificial Inteligence Health, Duke University. Profesor Pencina przeprowadził wykład pt. Sztuczna inteligencja w medycynie – szanse i zagrożenia. Perspektywa amerykańska na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym na specjalne zaproszenie prof. Tomasza Zdrojewskiego, kierownika Zakładu Prewencji i Dydaktyki, członka POB 2 IDUB i koordynatora Zespołu Badawczego nr I. Epidemiology and registries.

Profesor_Michael_Pencina_(2).png

Profesor Pencina przedstawił zgromadzonym zasady działania sztucznej inteligencji (Artificial intelligence, AI), opowiedział, w jaki sposób może być wykorzystywana w medycynie zarówno w kontakcie z pacjentem, opracowywaniu wyników badań jak i stawianiu diagnozy, ale także w badaniach naukowych. Następnie omówione zostały programy, w których korzysta się ze sztucznej inteligencji w ośrodkach zdrowia w Stanach Zjednoczonych. Ekspert zwrócił też szczególną uwagę na zagrożenia, związane z niewłaściwym wykorzystaniem narzędzi wyposażonych w najnowsze technologie oraz omówił swoje zalecenia i porady dla lekarzy, oraz badaczy wykorzystujących AI w pracy zawodowej czy naukowej.

W drugiej części spotkania komentarz do wykładu wygłosił prof. Michał Kleiber, przewodniczący Komitetu Prognoz PAN i były prezes PAN. Następnie do części otwartej dyskusji włączyli się obecni stacjonarnie naukowcy, a także goście łączący się w sposób zdalny, których było blisko siedemdziesięciu. Głos zabrali specjaliści GUMed: prof. Paweł Zagożdżon – prodziekan Wydziału Lekarskiego, kierownik Zakładu Higieny i Epidemiologii z komentarzem z perspektywy psychiatry, prof. Krzysztof Narkiewicz – kierownik Katedry i Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii oraz lider POB 2, który zwrócił uwagę na zagrożenia związane z wykorzystaniem AI w badaniach naukowych, a także prof. Piotr Widłak – dyrektor Biura Centrum Wsparcia Badan Klinicznych, który zaznaczył potencjał AI w badaniach klinicznych. Spotkanie zakończyła żywa dyskusja.

fot. Katarzyna Sochacka/GUMed