16.12.2024
Druga edycja seminarium Merry Open Science, FarU! odbyła się 10 grudnia w Auditorium Primum im. Olgierda Narkiewicza w Atheneum Gedanense Novum na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.
Seminarium zostało zorganizowane przez Bibliotekę Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przy współpracy z Muzeum GUMed, Katedrą i Zakładem Farmakognozji oraz Katedrą i Zakładem Farmacji Stosowanej.
To cykliczne wydarzenie znów było doskonałym forum do wymiany doświadczeń, prezentacji działań podejmowanych na rzecz otwartej nauki i dyskusji o przyszłości. Zarówno bibliotekarze wszystkich trzech uczelni tworzących FarU, jak i zaproszeni goście, podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat rozwoju otwartej nauki i pomysłami, jak wcielić ideę w życie.
W imieniu Rektora GUMed prof. dra hab. Michała Markuszewskiego zebranych powitała Dziekan Wydziału Lekarskiego – prof. dr hab. Maria Bieniaszewska, a w imieniu nieobecnej z przyczyn losowych Dyrektor Biblioteki Katarzyny Falow do wspólnego świętowania zaprosiła Wicedyrektor Agnieszka Milewska.
Prof. dr hab. Tomasz Bączek, kierownik Biura ds. IDUB Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pokazał, jak można wykorzystać otwarte dane badawcze w praktyce. Dr Valentina Pasquale z Instituto Italiano di Tecnologia w Genui opowiedziała o działalności włoskiej społeczności data stewardów. Anna Abramowska, Regional Sales Manager z firmy EBSCO, sponsora wydarzenia, przedstawiła ofertę firmy w zakresie wspierania otwartej nauki, a Paulina Milewska, Customer Success Manager z firmy Elsevier, zaproponowała spojrzenie z perspektywy globalnej na otwartość publikacyjną wszystkich uczelni tworzących FarU.
Podczas drugiej sesji do głosu doszli bibliotekarze – dr Piotr Krajewski opowiedział o programie kształcenia data stewardów realizowanym na Politechnice Gdańskiej, Agnieszka Kranich-Lamczyk, Eliza Gościniak i Agnieszka Wasilewska z Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego w niezwykłej formie przedstawiły rozterki naukowca dotyczące otwierania danych badawczych, a dr Jakub Rusakow opowiedział o planach wdrożenia nowego narzędzia do tworzenia planów zarządzania danymi na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.
Seminarium było również idealną okazją do spotkania i integracji pracowników wszystkich bibliotek ze Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita. Organizatorzy przygotowali dla uczestników niespodzianki, takie jak wizyta w Muzeum GUMed czy lekcja komponowania mieszanek herbacianych. Sprzyjała temu oczywiście przedświąteczna atmosfera.
Wydarzenie odbyło się pod patronatem Dyrektora Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita.
fot. Paweł Sudara/GUMed