Pomagamy naukowcom zdobywać granty

StartAktualnościAktualnościPomagamy naukowcom zdobywać...

Pomagamy naukowcom zdobywać granty

8.10.2021

W ramach realizacji programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza, Gdański Uniwersytet Medyczny nawiązał ramową współpracę z firmą konsultingową TTOPSTART z Holandii, świadczącą usługi z zakresu strategicznego przygotowania jednostek naukowych do pozyskiwania grantów badawczych z programu Horyzont Europa. 4 października 2021 r. umowę podpisał prof. Michał Markuszewski, prorektor ds. nauki GUMed oraz Sietske Zagers, dyrektor TTOPSTART. W wydarzeniu wzięli udział również: prof. Tomasz Bączek, kierownik Biura ds. Programu IDUB, Mateusz Kirjak z Działu Projektów Badawczych GUMed, a także przedstawiciele TTOPSTART: Zeta Xouri, kierownik Działu Konsultingu oraz Arno Schoevaars, menedżer i doradca ds. strategii i innowacji.


prof. Michał Markuszewski i Sietske Zagers

prof. Michał Markuszewski i Sietske Zagers

TTOPSTART to jedna z najbardziej doświadczonych firm konsultingowych w Europie. Zapewnia doradztwo dla budowania strategii pozyskiwania grantów badawczych dla dużych jednostek naukowych, przedsiębiorstw i indywidualnych naukowców. Wśród jej klientów znajdują się takie jednostki jak Uniwersytet w Utrechcie czy Norweska Rada ds. Badań. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w life sciences, co stanowi wartość dodaną dla GUMed.

Celem współpracy z firmą jest przygotowanie naukowców do wnioskowania o granty Europejskiej Rady Badań Naukowych (ERC) oraz o finansowanie projektów realizowane w konsorcjach, w których GUMed pełnić będzie rolę lidera.


od lewej: Mateusz Kirjak, prof. Tomasz Bączek, prof. Michał Markuszewski, Sietske Zagers, Zeta Xouri, Arno Schoevaars

od lewej: Mateusz Kirjak, prof. Tomasz Bączek, prof. Michał Markuszewski, Sietske Zagers, Zeta Xouri, Arno Schoevaars

Usługa ramowa z GUMed opiera się na 4 modułach. W pierwszym etapie współpracy firma stworzy strategię przygotowania do wnioskowania o granty dla naukowców z Priorytetowych Obszarów Badawczych. W ramach analiz przeprowadzone zostanie mapowanie obszarów badawczych i ich powiązania z tematami konkursowymi określanymi przez Komisję Europejską. Oceniony zostanie także potencjał indywidualnych naukowców i zespołów badawczych. W kolejnym etapie zostaną przeprowadzone szkolenia dla naukowców, które dotyczyć będą przygotowania wniosków o granty w programie Horyzont Europa. Firma wesprze także pisanie wniosków projektowych, koordynację konsorcjów oraz mentoring kandydatów na granty ERC. Przewidziane jest również wsparcie w zarządzaniu projektami, które otrzymają dofinansowanie.

Zarówno grant ERC, jak i koordynacja konsorcjum projektowego przez GUMed w Programie Ramowym Komisji Europejskiej są celami stawianymi przed Uczelnią Badawczą. Dzięki partnerstwu naszego Uniwersytetu z firmą TTOPSTART ich osiągnięcie stanie się jeszcze bliższe.

Współpraca potrwa do końca 2025 r. z możliwością jej przedłużenia.


W przypadku pytań dotyczących możliwości pozyskiwania grantów badawczych, zapraszamy na stronę Platformy Konsultacji Grantowych oraz do kontaktu z Działem Projektów Badawczych.

Mateusz Kirjak
mateusz.kirjak@gumed.edu.pl
tel. 58 349 17 34


fot. Paweł Sudara/GUMed