Dla licealistów

Jeśli świat nie przestaje Cię ciekawić, interesuje Cię nie tylko nowa wiedza, ale też to w jaki sposób ona powstaje – jesteś we właściwym miejscu! Gdański Uniwersytet Medyczny to jedyna w Polsce uczelnia medyczna ze statusem uczelni badawczej, a nasi wykładowcy chętnie podzielą się z Tobą swoją wiedzą.

W październiku rozpoczynamy kolejną edycję programu edukacyjnego „Nauka to ludzie”. Uczestnicy i uczestniczki zyskają możliwość spotkania z badaczami i badaczkami uznanymi w kraju i Europie. Zajęcia dadzą im nie tylko możliwość zdobycia wiedzy z zakresu medycyny, farmacji czy nauk o zdrowiu, ale też przybliżą badania naukowe realizowane w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

model_serca.jpg

Co przygotowaliśmy?

Na własne oczy przekonasz się jak dynamicznie na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat rozwinęła się medycyna. Zabierzemy Cię w „podróż do przeszłości” – do Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie zobaczysz unikatowe eksponaty, m.in. aparat rentgenowski z 1940 roku, cystoskop z połowy XX wieku i szklaną strzykawkę. Usłyszysz też historię rękawiczek chirurgicznych i stetoskopu.

Zaprosimy Cię na zajęcia warsztatowe w pracowniach anatomicznych, które będą okazją do zaawansowanej powtórki z neuroanatomii. Nie zabraknie pracy z klasycznymi preparatami, ale przekonasz się też, jakie możliwości daje nowoczesny interaktywny stół anatomiczny wykorzystywany w trakcie zajęć ze studentami.

Przybliżymy Ci tajniki chirurgii. Dowiesz się, jak wygląda dzień z życia chirurga, opowiemy Ci o najnowszych narzędziach i kierunkach rozwoju tej gałęzi medycyny, m.in. coraz szerszym wykorzystaniu sztucznej inteligencji oraz wyzwaniach, jakie się z tym wiążą. Podczas zajęć praktycznych zapoznasz się z podstawowymi technikami i narzędziami chirurgicznymi.

Wraz z rozwojem cywilizacyjnym doszło do znacznego zwiększenia zachorowalności na schorzenia układu krążenia. Na spotkaniach z kardiologami i kardiochirurgami dowiesz się m.in. jak wygląda proces organizacji niekomercyjnych badań klinicznych, których celem jest optymalizacja leczenia pacjentów z zawałem serca, a także czego możemy się dowiedzieć z badań nad mikrokrążeniem. Sprawdzisz, jak wyglądają i do czego wykorzystywane są modele 3D i pracownie symulacji oraz jak przebiega transplantacja serca.

Zajęcia_z_dermatologii__Jakub_Żółkiewicz.jpg

Kolejnym poważnym wyzwaniem dla globalnej polityki zdrowotnej są nowotwory. Zespół naszych specjalistów wprowadzi Was w tematykę nowotworów skóry. Poznasz ogólne zasady ich diagnostyki, ciekawe przypadki kliniczne oraz nowoczesne techniki obrazowania skóry. Odwiedzisz pracownię mikroskopii konfokalnej i weźmiesz udział w warsztatach dermatoskopowych.

Interesuje cię rola medycyny w rozwiązywaniu spraw kryminalnych? Lekarze, genetycy, toksykolodzy i antropolodzy sądowi nie tylko przybliżą Ci tajniki swojej pracy, pod ich okiem spróbujesz swoich sił w wybranych czynnościach prowadzonych w celu identyfikacji ofiar lub przestępców.

Na zajęciach z parazytologii dowiesz się, jakie zależności istnieją pomiędzy bioróżnorodnością dzikiej przyrody a chorobami odzwierzęcymi (zoonozami) i jak dużym wyzwaniem jest świadome i rozsądne zarządzanie ekosystemami. Poznasz sposoby zapobiegania występowaniu chorób przenoszonych przez pasożyty.

Odwiedzisz też aptekę szkoleniową, gdzie dowiesz się, jak wygląda zaplecze pracy farmaceuty, jego rola i współpraca z lekarzem w procesie terapii. Poznasz też metody analiz substancji leczniczych oraz postaci leków dostępnych w aptece.

Zainteresowana? Zainteresowany?

Formularz zgłoszeniowy znajdziesz na stronie https://naukatoludzie.gumed.edu.pl/dla-kandydatow/

Na zgłoszenia czekamy do 30 września 2023 r.

Zajęcia w ramach programu będą się odbywać raz w miesiącu (sobota-niedziela) w siedzibie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Pierwsze spotkanie dla grupy przyjętej na semestr zimowy 2023/2024 odbędzie się w drugiej połowie października br.

Uczestnikom i uczestniczkom spoza województwa pomorskiego zapewniamy nocleg.

fot. Agnieszka Anielska/GUMed, Paweł Paszko


Program jest kontynuacją działań realizowanych w roku akademickim 2021/2022 w ramach projektu „Nauka to ludzie. Promocja osiągnięć naukowych oraz kariery naukowej na przykładzie pracowników GUMed”. Na stronie możesz sprawdzić, jak wyglądały poprzednie edycje i poznać opinie uczestników i uczestniczek.