Wspólnie na rzecz potencjału naukowego – podsumowanie dwóch lat programu...

StartAktualnościAktualnościWspólnie na rzecz potencjał...

Wspólnie na rzecz potencjału naukowego – podsumowanie dwóch lat programu IDUB

14.10.2022

Blisko 100 naukowców reprezentujących priorytetowe obszary badawcze, uczelniane core facilities i struktury wspierające utworzone w ramach programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza wzięło udział w październikowym spotkaniu podsumowującym ponad dwa lata jego realizacji i plany na najbliższą przyszłość.

Wydarzenie, które miało miejsce w dniach 14-15 października br., było pierwszym, na którym w tak szerokim gronie pracowników Uczelni dyskutowano inicjatywy podejmowane i planowane przez Biuro ds. Programu IDUB. Obok przedstawicieli władz Uczelni: prof. Marcina Gruchały – rektora, prof. Michała Markuszewskiego – prorektora ds. nauki oraz prof. Jacka Bigdy – prorektora ds. rozwoju i organizacji kształcenia, liderów Priorytetowych Obszarów Badawczych: prof. Jacka Jassema, prof. Krzysztofa Narkiewicza i prof. Ryszarda Tomasza Smoleńskiego oraz prof. Tomasza Bączka – pełnomocnika rektora ds. Programu IDUB konferencja zgromadziła osoby aktywnie zaangażowane w prace zespołów (koszyków) badawczych, a także te zaangażowane w różne formy wsparcia naukowców w ich codziennej działalności.

Początek spotkania poświęcono na krótkie przypomnienie i podsumowanie działań struktur i inicjatyw powstałych w ramach wdrażania programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza. Liderzy POB przybliżyli uczestnikom najważniejsze osiągniecia badawcze w poszczególnych obszarach. Jednak kluczowym celem konferencji była dyskusja na temat najpilniejszych potrzeb naukowców GUMed i prezentacja wybranych nowych rozwiązań wspieranych przez Biuro ds. Programu IDUB, których celem jest optymalizacja procesu badawczego. Piotr Falc, zastępca kanclerza ds. cyfryzacji i procesów i Wojciech Kiedrowski na przykładzie nowego narzędzia, jakim jest tzw. szyna danych, omówili możliwość usprawnienia współpracy GUMed i UCK w zakresie danych klinicznych. Zakres wsparcia oferowanego badaczom przez Centrum Wsparcia Badań Klinicznych przybliżył kierujący nim prof. Piotr Widłak, a Katarzyna Grzejszczak, zastępca kanclerza ds. strategii i rozwoju oraz Mateusz Kirjak zaprezentowali działania, których celem jest zwiększenie puli środków pozyskiwanych przez naukowców GUMed z programu Horyzont Europa. Strategiczne spojrzenie na przyszłość badań w zakresie medycyny przedstawił gość specjalny, prof. Michel Burnier z Lausanne University Hospital.


2.jpg

Inauguracja spotkania

Kolejną część spotkania uczestnicy spędzili w grupach dyskusyjnych moderowanych przez Liderów Priorytetowych Obszarów Badawczych. Wspólnie szukali pomysłów na to, jak usprawnić komunikację, by skuteczniej budować interdyscyplinarne zespoły, starali się zdefiniować nowe, warte eksploracji obszary badawczych, stworzyli też listę kluczowych przeszkód w działalności badawczej i wypracowali propozycje pożądanych zmian. Dzięki zaangażowaniu uczestników udało się zgromadzić bogaty materiał, wiele wniosków i rekomendacji, które będą podstawą do dalszych prac w jednostkach odpowiedzialnych za poszczególne procesy i poszukiwania optymalnych rozwiązań.

Do udziału w spotkaniu zaproszono również ekspertkę współpracującą z Biurem ds. Programu IDUB. Danuta Rocławska – psycholożka, coach, konsultantka w zakresie interwencji kryzysowej i psychoedukacji, rozmawiała z uczestnikami o budowaniu kultury współpracy w zespołach naukowych, o roli motywacji w osiąganiu zadowalających efektów pracy, a także o wyzwaniach, które pojawiają się w zespołach międzypokoleniowych.


fot. Agnieszka Anielska/GUMed