Centrum Chorób Mózgu

StartStruktury wspierająceCentrum Chorób Mózgu

Centrum Chorób Mózgu GUMed


O NAS

Centrum Chorób Mózgu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego to kolejna ogólnouczelniana jednostka na mapie inicjatyw wspieranych w ramach programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza. Zostało utworzone z myślą o optymalnym wykorzystaniu potencjału naukowo-badawczego GUMed w zakresie neuronauki (neuroscience).

W Centrum realizowane są projekty translacyjnefrom bench to bedsite, które rokują na docelowe wykorzystanie rozwiązań diagnostycznych lub terapeutycznych opracowywanych na modelach eksperymentalnych chorób mózgu w standardowej praktyce klinicznej. Centrum powstało, aby stworzyć optymalne warunki dla współpracy różnych jednostek (zarówno tych uczelnianych, jak i spoza GUMed) zaangażowanych w tego rodzaju przedsięwzięcia naukowe.

NASZ POTENCJAŁ I ZAKRES USŁUG

Centrum prowadzi działania o charakterze horyzontalnym koordynując aktywności badawcze jednostek GUMed oraz jednostek pozauczelnianych z obszaru nauk podstawowych (laboratoriów, instytutów badawczych, centrów badawczo-rozwojowych) prowadzących działalność w obszarze neuronauki z aktywnościami jednostek klinicznych.

Wykorzystując potencjał współpracy Centrum chce zwiększyć efektywność pozyskiwania środków z publicznych krajowych oraz międzynarodowych źródeł finansowania oraz skuteczniej pozyskiwać partnerów biznesowych do realizacji projektów badawczo-rozwojowych.

O ZESPOLE

Za funkcjonowanie jednostki, w tym kompozycję i merytoryczny przebieg prac naukowych, odpowiada powołany przez Rektora GUMed kierownik badań (research director), a nadzór nad nią sprawuje Rada Naukowa. Jej skład ma charakter procesowy i jest zmienny: tworzą go kierownicy jednostek GUMed zaangażowanych w realizację bieżących projektów prowadzonych przez Centrum oraz główni badacze tych projektów, przy czym na wniosek Kierownika Centrum możliwe jest również włączenie do Rady innych doświadczonych badaczy. Zważywszy na specyfikę Centrum – większość prac badawczych będzie miała charakter przedkliniczny – regulaminowo rekomendowanym Przewodniczącym Rady jest szef Priorytetowego Obszaru Badawczego 3 (Biochemia, genetyka i biologia molekularna).


prof.Karaszewski.jpg

Centrum Chorób Mózgu dedykowane jest projektom translacyjnym. Ma wykorzystywać narzędzia badawcze obszaru medycznych nauk fundamentalnych, ale zawsze na potrzeby, jakie dyktuje współczesna praktyka kliniczna. Centrum to miejsce dla badań wymagających interdyscyplinarności perpendykularnej i/lub horyzontalnej, nie będzie ono na przykład miejscem właściwym do prowadzenia projektów o charakterze stricte klinicznym, badań drugiej, czy trzeciej fazy. Do ich realizacji nie potrzeba zazwyczaj struktury wielodziedzinowej – tu całość nierzadko przeprowadzona może być w całości w warunkach jednostki klinicznej Uczelni i Szpitala, i z wykorzystaniem diagnostyki szpitalnej.

prof. Bartosz Karaszewski, kierownik Katedry Neurologii i Kliniki Neurologii Dorosłych, twórca idei i kierownik badań w CChM


OFERTA

Centrum Chorób Mózgu świadczy usługi dla podmiotów zewnętrznych. Jednostka będzie wykonywać analizy zgodnie z indywidualnymi zleceniami z dostosowaniem do konkretnych potrzeb kontrahentów. Koszt usługi wyceniany jest indywidualnie.


KONTAKT

Sekretariat Centrum Chorób Mózgu GUMed
cchm@gumed.edu.pl

Odwiedź naszą stronę internetową – kliknij logo obok
logo_PL.png

fot. Paweł Sudara/GUMed