Niezbędnik Młodego Badacza

StartAktualnościNiezbędnik Młodego Badacza

Niezbędnik Młodego Badacza

27.02.2023

Maria Renke
Maria Renke

Biuro ds. Programu IDUB przygotowało ofertę dla studentów zainteresowanych karierą naukową i słuchaczy szkół doktorskich. Kurs zorganizowany we współpracy ze Studenckim Towarzystwem Naukowym ma rozwinąć kompetencje potrzebne do funkcjonowania we współczesnym świecie nauki, których zdobycie nie jest możliwe w trakcie realizacji standardowego programu nauczania. Do udziału w pierwszej edycji zgłosiło się ponad 50 osób.

„Niezbędnik…” ukierunkowany jest na potrzeby studentów i doktorantów stawiających pierwsze kroki na ścieżce rozwoju naukowego. Rozmowa z zaangażowanymi w ten projekt doświadczonymi, aktywnymi naukowcami zapewni dużą dawkę inspiracji – mówi Maria Renke, studentka V r. kierunku lekarskiego, przewodnicząca Studenckiego Towarzystwa Naukowego. – Cieszę się, że dla studentów rozpoczynających swoją przygodę z nauką, w tym dla wielu członków Studenckiego Towarzystwa Naukowego, utworzona została tak wartościowa forma wsparcia. Jestem przekonana, że zaowocuje ona już niebawem w formie nowych, innowacyjnych projektów badawczych.


studenci.jpg


Dwa pierwsze warsztaty w ramach kursu odbyły się w dniach 18-19 i 26 lutego br. Blok Designing a research project przygotował i przeprowadził dr Piotr Spychalski z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej GUMed, zaś Scientific project in progress: stages, milestones, management tools, reportingdr Anna Supernat z Zakładu Onkologii Translacyjnej GUMed, koordynatorka Centrum Analiz Biostatystycznych i Bioinformatycznych (CABiB).

Najbliższe spotkania poprowadzą eksperci naszej Uczelni:

  • What you should know about scientific journals AND OPEN SCIENCE – important guides for beginning authorsdr Paulina Biczkowska i dr Jakub Rusakow, Biblioteka Główna GUMed – 20 marca br.
  • Academic Writing step by stepprof. Miłosz Jaguszewski z I Katedry i Kliniki Kardiologii GUMed, red. naczelny czasopisma Cardiology Journal.
prof. Tomasz Bączek
prof. Tomasz Bączek

Młodzi badacze dowiedzą się m.in. jak wyglądają poszczególne etapy pracy nad publikacją i różne ścieżki publikacyjne oraz czym kierować się przy doborze czasopisma. Planowane są również warsztaty poświęcone organizowaniu badań eksperymentalnych, które poprowadzi dr Peter Grešner z Zakładu Onkologii Translacyjnej i CABiB oraz przygotowaniu wniosku do instytucji finansującej, których prelegentami będą eksperci Narodowego Centrum Nauki (NCN).

Dążymy do rozwoju i profesjonalizacji kompetencji badawczych wśród studentów i doktorantów z największym potencjałem. Wierzę, że nasz program w dłuższej perspektywie zaowocuje zwiększeniem umiejętności uczestników w zakresie aplikowania o środki na badania oraz pisania publikacji naukowych odpowiadających poziomem uznanym czasopismom. – podsumowuje prof. Tomasz Bączek, pełnomocnik Rektora ds. Programu IDUB.

Szczegółowe informacje o kursie znajdują się na stronie IDUB. Udziela ich również dr Agnieszka Anielska z Biura ds. Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (tel. 452 371 268, e-mail agnieszka.anielska@gumed.edu.pl).