Badania eksperymentalne i popularyzacja nauki

StartAktualnościBadania eksperymentalne i p...

Badania eksperymentalne i popularyzacja nauki

29.05.2023

Pierwsza edycja programu Niezbędnik Młodego Badacza dobiegła końca. W maju odbyły się ostatnie warsztaty dla młodych naukowców. Tym razem dotyczyły one planowania badań eksperymentalnych oraz komunikacji i popularyzacji nauki.

Na czym polega logika i metodologia wnioskowania naukowego? I dlaczego właściwe zaplanowanie eksperymentu naukowego jest takie ważne? Od odpowiedzi na te pytania rozpoczęło się spotkanie z dr. Peterem Grešnerem – ekspertem z uczelnianego Centrum Analiz Biostatystycznych i Bioinformatycznych. Dzięki swojemu doświadczeniu w pracy z bazami danych, podzielił się z uczestnikami i uczestniczkami praktycznymi wskazówkami i wskazał te elementy, na które należy zwrócić szczególną uwagę w procesie planowania i realizacji badań. Przekonywał młodych naukowców, że rzetelne podejście do prowadzonych prac to nie tylko akademicka powinność, ale też korzyść dla badacza, bo włożony wysiłek „zwraca” się wielokrotnie.

Z kolei do popularyzowania nauki poza środowiskiem akademickim przekonywał Dariusz Aksamit, fizyk medyczny i popularyzator nauki, autor opublikowanej niedawno książki Jak naukowcy mierzą świat?. Warsztaty rozpoczął od dyskusji na temat zróżnicowanych motywacji skłaniających do prowadzenia komunikacji naukowej oraz wagi tego zagadnienia, zwłaszcza w kontekście masowego obiegu informacji pochodzących z różnych źródeł. Zastanawialiśmy się z kim i w jaki sposób rozmawiać, dowiedzieliśmy się, dlaczego nie warto zapominać o emocjach naszych słuchaczy i jakie błędy najłatwiej popełnić. Spotkanie było okazją do uzyskania cennych, praktycznych porad, które z pewnością pomogą w planowaniu kolejnych inicjatyw adresowanych do szerokiego grona odbiorców.

Niezbędnik Młodego Badacza to kolejna forma wsparcia przygotowana przez Biuro ds. Programu IDUB dla młodych badaczy, zwłaszcza studentów i słuchaczy szkół doktorskich, którzy stawiają pierwsze kroki w działalności naukowej. Kurs został przygotowany we współpracy ze Studenckim Towarzystwem Naukowym, a jego celem jest rozwijanie kompetencji potrzebnych do funkcjonowania we współczesnym świecie nauki. Jego pierwsza, pilotażowa edycja odbyła się w semestrze letnim 2022/2023 i obejmowała m.in. takie zagadnienia, jak projektowanie procesu badawczego, zarządzanie projektem badawczym i academic writing. W kolejnym roku akademickim planowana jest kontynuacja programu.

konsultacje_zespołowe_pixabay.png