mgr Krzysztof Flis

Flis_Krzysztof.jpg

mgr Krzysztof Flis

doświadczenie, kompetencje, badania

Ocena zmian w dostępności osób starszych do usług medycznych w Polsce, w okresie pandemii COVID-19

Rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2 wymusiło zmiany w dostępności do podstawowej opieki zdrowotnej. Nowe wytyczne i konieczność dostosowania się do zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej skutkowało ograniczeniem dostępności do pomocy medycznej. Brak możliwości odbycia osobistej wizyty w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej, jak i opieki specjalistycznej wymusił na systemie opieki zdrowotnej reorganizację. W trakcie pandemii pacjenci nie mogli skorzystać fizycznie z porad lekarskich. Rozwój technologii umożliwił uruchomienie innych możliwości, związanych z realizacją podstawowej opieki zdrowotnej. Pojawiły się teleporady lekarskie, które do chwili pandemii nie były stosowane w opiece zdrowotnej na tak szeroką skalę. Dodatkowo powstało szereg możliwości uruchomionych w trakcie ograniczeń w dostępności do opieki zdrowotnej takich jak e-recepty, czy e-skierowania.

Ogólnopolskie badanie stanu zdrowia starszych Polaków (POLSENIOR2), zakończyło prace terenowe tuż przed rozpowszechnieniem się tego niebezpiecznego wirusa. Badania terenowe POLSENIIOR2 trwały w latach 2019-2020. Zobrazowały one nie tylko stan zdrowia starszego społeczeństwa Polski, ale także sytuację społeczno-ekonomiczną oraz jakość życia.

Dane zebrane w badaniu POLSENIOR2 tuż przed pandemią, dotyczące chorobowości, wykluczenia cyfrowego i dostępności do opieki medycznej dają nam unikalną możliwość sprawdzenia i porównania jak zmieniły się w trakcie pandemii powyższe aspekty. Ponadto możemy ocenić, czy powstałe nowe sposoby realizacji założeń podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej mogą być zaakceptowane przez osoby starsze również po ustaniu pandemii.

W ramach prowadzonego badania zatrudnionych zostało 16 studentów Wydziału Lekarskiego celem przeprowadzenia ankiety telefonicznej z respondentami. Za pomocą systemu Survey Solutions The World Bank Group została utworzona elektroniczna wersja formularza ankiety, co usprawnia zbieranie danych. System ma bardzo wiele usprawnień, dzięki czemu możemy na bieżąco śledzić postępy realizacji badania, a także poprawność i kompletność przeprowadzanych wywiadów.

Głównymi celami badania są:

  • ocena zmiany dostępności do usług medycznych w okresie pandemii SARS-CoV-2 wśród mieszkańców Polski, którzy ukończyli 65 rok życia
  • zbadanie, jak mieszkańcy Polski w wieku 65+ oceniają zastąpienie porad lekarskich w gabinecie teleporadami
  • określenie, jakie czynniki społeczne i zdrowotne były z związane z niewykonywaniem szczepień ochronnych przeciw COVID-19, wśród mieszkańców.