Pracownia świadczy usługi skierowane do naukowców oraz odbiorów komercyjnych. Wykonujemy syntezy na zlecenie, opracowujemy nowe metody a także optymalizujemy procesy syntez peptydów na nośniku stałym. Przyjmujemy zamówienia na syntezy zleceniowe w skali od 2 mg do nawet 10 g. Peptydy dostarczamy z dokumentacją czystości (analiza HPLC) oraz tożsamości (widmo MS). Otrzymujemy peptydy linowe, cykliczne, modyfikowane resztami aminokwasów niebiałkowych, resztami kwasów tłuszczowych oraz znacznikami (np. biotyną, rodaminą, fluoresceiną). Dostępne są peptydy o różnym stopniu czystości w zależności od potrzeb (surowe, >80%, >95%). Dodatkowo w ramach współpracy z Uniwersytetem Gdańskim, wykonane mogą zostać dodatkowe badania otrzymanych związków, m.in. analizy: NMR, IR, MADLI-TOF MS, analiza elementarna oraz widma dichroizmu kołowego.
Metodologia syntezy
Pracownia specjalizuje się w syntezie metodami chemicznymi na stałym nośniku polimerowym w oparciu o metodologię Fmoc/tBu. Syntezy wykonujemy manualnie w temperaturze pokojowej lub w podwyższonych temperaturach z wykorzystaniem łap grzewczych oraz w pełni automatycznego mikrofalowego syntezatora peptydów. Na wyposażeniu pracowni jest jeden z najnowocześniejszych syntezatorów mikrofalowych a jego użycie pozwala na znaczące skrócenie czasu syntezy oraz pozwala na optymalizację warunków prowadzonych reakcji (temperatury, proporcji odczynników, czasu reakcji etc.). Dodatkowo jedną z znaczących zalet syntezatorów mikrofalowych jest zmniejszenie zużycia odczynników co ma zarówno wydźwięk ekonomiczny jak i proekologiczny.
Oczyszczanie oraz analiza peptydów
Związki oczyszczamy technikami chromatograficznymi (głównie preparatywnego HPLC w odwróconym układzie faz, RP-HPLC). Na wyposażeniu pracowni jest preparatywny chromatograf, pozwalający oczyszczać związki w skali od miligramów po gramy. Związki oczyszczane są w układzie rozpuszczalników woda-acetonitryl z dodatkiem kwasu trifluorooctowego oraz liofilizowane. Czystość uzyskanych związków analizujemy technikami przy pomocy analitycznego HPLC oraz HPLC sprzężonego z spektrometrem mas.
Trudne sekwencje oraz modyfikacje
Specjalizujemy się w syntezie tzw. trudnych sekwencji, zawierających fragmenty silnie agregujące. Posiadamy doświadczenie w syntezie peptydów cyklicznych (cyklizacja pomiędzy N- i C-końcem, wiązania disulfidowe), zawierających reszty aminokwasów znakowanych izotopami, D-aminokwasów oraz fragmenty niebiałkowe. Wśród niektórych możliwych modyfikacji wyróżnić można pochodne: biotynylowane, zawierające znaczniki fluorescencyjne (rodamina, fluoresceina), lipidowane peptydy (N-terminalne jaki i w łańcucha bocznych), glikozylacja lub czwartorzędowanie.
Wymiana oraz analiza przeciwjonów
Peptydy otrzymywane metodą SPPS najczęściej występują w formie zjonizowanej, jako sole trifluorooctanowe. Laboratorium oferuje możliwość syntezy peptydów z innymi przeciwjonami. Na życzenie zleceniodawcy przeprowadzamy peptydy w sole octanowe lub chlorkowe. Dodatkowo posiadamy opracowane procedury wymiany przeciwjonów w peptydach w oparciu liofilizację, odparowywanie, techniki chromatograficzne czy zastosowanie żywic jonowymiennych. Stopień wymiany oraz zawartość przeciwjonów weryfikowany jest w oparciu o chromatografię jonową. Na wyposażeniu laboratorium jest analityczny chromatograf jonowy – Dionex ICS-5000+.
Opracowywanie nowych metod syntezy peptydów
Świadczymy usługi modyfikacji klasycznych metodologii w kierunku dedykowanych syntez. Optymalizujemy syntezy zleceniodawców pod kątem racjonalnego wykorzystania sprzętu oraz ilości zużywanych odczynników. Pomagamy dobrać odpowiedni sprzęt oraz wdrażamy procesy u zleceniodawcy.
Działalność szkoleniowa
Prowadzimy odpłatne kursy syntezy, oczyszczania oraz analizy peptydów. Kursy są prowadzone indywidualnie oraz w grupach 2-3 osobowych. W ramach kursu uczestnik poznaje proces pozyskiwania peptydów na drodze syntezy chemicznej od etapu planowania do finalnego produktu. Uczestnik samodzielnie wykonuje syntezę peptydu z użyciem automatycznego syntezatora mikrofalowego lub przeprowadza syntezę manualną, odszczepia peptyd od żywicy, oczyszcza przy pomocy preparatywnego zestawu HPLC oraz analizuje czystość i tożsamość wykorzystując HPLC sprzężone z spektrometrem mas.
Badania własne pracowni
Prowadzimy badania dotyczące wykorzystania podwyższonej temperatury zarówno w syntezie, oczyszczaniu jak i analizie peptydów. Badania te są nakierowane na bardziej ekonomiczne i ekologiczne podejście do procesu otrzymywania wysokooczyszczonych peptydów. Wynika to z faktu, że podwyższona temperatura prowadzi do przyspieszenia procesu syntezy peptydów a także pozwala na zwiększenie wydajności poszczególnych reakcji. Ponadto podwyższona temperatura wpływa na retencję związku w układzie RP-HPLC co pozwala na zoptymalizowanie metody oczyszczania prowadząc do zmniejszenia zużycia acetonitrylu.
fot. Paweł Sudara/GUMed i archiwum prywatne