Medycyna od serca. Kardiologia

Pierwszy dzień zajęć z kardiologami i kardiochirurgami uczestnicy rozpoczęli od zapoznania się ze specyfiką pracy w pracowni hemodynamicznej, o której opowiedzieli im dr Dariusz Ciećwierz, kierujący Pracownią Kardiologii Inwazyjnej UCK oraz prof. Miłosz Jaguszewski z I Katedry i Kliniki Kardiologii. Poznali sprzęt wykorzystywany w diagnostyce i procedurach terapeutycznych, dowiedzieli się też jak przebiegają kolejne fazy leczenia szpitalnego choroby niedokrwiennej serca.

Kolejną część spotkania poświęciliśmy na omówienie programu transplantacji serca, który już od kilkunastu lat jest realizowany w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Lek. Maciej Duda z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej wyjaśnił proces przygotowań i przebieg operacji oraz różne formy mechanicznego wspomagania krążenia u osób oczekujących na przeszczep.

kardiologia_uczestnicy_w_pracowni_kardiologii_inwazyjnej.jpg

W jaki sposób wykładowcy i klinicyści wykorzystują w swojej pracy technologię druku 3D uczniowie dowiedzieli się od dr. Jarosława Meyer-Szarego i lek. Magdaleny Bazgier z Katedry i Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca. Na kilkudziesięciu modelach zademonstrowali, w jaki sposób mogą być one użyte podczas planowania i symulacji zabiegów.

Prof. Marcin Hellmann przybliżył uczestnikom obszar mikrokrążenia i potencjał, jaki kryje się w badaniach naukowych nad tą słabo rozpoznaną częścią układu krążenia. Wraz z Aleksandrą Michnowską przeprowadził praktyczną część zajęć w Zakładzie Diagnostyki Chorób Serca.

kardiologia_-_dr_Dariusz_Ciećwierz_i_prof._Miłosz_Jaguszewski.jpg

Aktywnym zwieńczeniem spotkania były warsztaty w Centrum Symulacji Sercowo-Naczyniowej, które przygotował i przeprowadził prof. Marcin Fijałkowski, koordynator Centrum. W nowoczesnej pracowni fantomowej uczniowie mieli szansę wykonania swojego pierwszego badania echokardiograficznego.

fot. prof. Miłosz Jaguszewski i dr Agnieszka Anielska/GUMed