Koncepcja Uczelni Badawczej w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym

StartKoncepcja Uczelni Badawczej...

Koncepcja Uczelni Badawczej w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym

prof. dr. hab. Tomasz Bączek, Pełnomocnik Rektora ds. Programu IDUB, fot. Paweł Paszko
prof. dr. hab. Tomasz Bączek, Pełnomocnik Rektora ds. Programu IDUB, fot. Paweł Paszko

Gdański Uniwersytet Medyczny to jeden z najlepszych uniwersytetów medycznych w Polsce i jednostka wyjątkowa w skali kraju. Jako uczelnia znana z badań chorób cywilizacyjnych, szczególnie w dziedzinach onkologii, kardiologii i medycyny sercowo-naczyniowej oraz biochemii, genetyki i biologii molekularnej, GUMed dąży do integracji badawczej. Dzięki takiemu podejściu w murach Uniwersytetu zachodzi obecnie zmiana filozofii funkcjonowania zarówno procesów badawczych, jak i działalności edukacyjnej. Widocznym efektem tych wysiłków jest nie tylko wzrastająca pozycja GUMed na arenie międzynarodowej, ale też rozwijająca się dziś infrastruktura kluczowa (core facility), w postaci dobrze skomunikowanej i skoncentrowanej przestrzennie sieci jednostek zdolnych do prowadzenia przełomowych oraz interdyscyplinarnych badań, a także do otwierania wdrożeń rynkowych, nadzoru innowacji oraz podnoszenia jakości kształcenia metodą skokową.

W odróżnieniu od typowych projektów modernizacyjnych, tworzących zupełnie nowe modele działania, które obarczone są istotnym ryzykiem niepowodzenia, projekt uczelni badawczej GUMed opiera się na już istniejących, lecz wciąż niewystarczająco usieciowionych strukturach, procesach i jednostkach. W ramach projektu opracowaliśmy program zwiększenia wpływu Uczelni na naukę światową w trzech Priorytetowych Obszarach Badawczych: onkologii, kardiologii i medycynie sercowo-naczyniowej oraz biochemii, genetyce i biologii molekularnej. Koncentracja na tych obszarach badawczych ma głęboki sens, zwłaszcza, że problemy sercowo-naczyniowe i onkologiczne stanowią najczęstsze powody śmierci w Unii Europejskiej, a nauki podstawowe oparte o badania biologiczne, biochemiczne, chemiczne to kluczowe platformy badawcze i przedmiot zainteresowania większości naszych badaczy.

Planujemy znacznie rozwinąć Centrum Medycyny Translacyjnej oraz Ośrodek Badań Klinicznych Wczesnej Fazy. Ponadto nasz Uniwersytet dokona usieciowienia nowych perspektyw badawczych, dzięki rozwinięciu ich transdyscyplinarności wraz z kreowaniem nowych zespołów badawczych, co będzie dodatkowym bodźcem do generowania innowacyjnych programów badań – takich jak rozwój kardioonkologii, czy obiecujących analiz pojedynczych komórek nowotworowych.

Niezmiernie ważnym elementem rozwoju są relacje personalne i ekstrakcja trudno uchwytnej wiedzy (tacit knowledge) w obszarze branży medycznej. Gdański Uniwersytet Medyczny stawia na skokowe zwiększenie współpracy z renomowanymi ośrodkami, szczególnie takimi, do których pozycji rankingowej dopiero aspiruje, jak Uniwersytet w Utrechcie, Uppsali czy Glasgow. Dzięki tej współpracy GUMed uzyska dużo wcześniejszy dostęp do procesów, wiedzy i zasobów dostępnych obecnie dla jednostek w wyższej lidze rankingowej.

Co istotne, GUMed dąży do wzmocnienia potencjału kapitału ludzkiego przez wprowadzenie nowego modelu rekrutowania i rozwoju młodych, wybitnych badaczy, w tym również studentów i doktorantów. Najbardziej obiecujący kandydaci otrzymają programy spersonalizowanego wsparcia oraz międzynarodowego networkingu. Umożliwi im to nieskrępowany rozwój międzynarodowej kariery.

Nie zapominamy o tym, jak ważna dla komercjalizacji wyników badań naukowych jest realizacja innych celów projektu, które mają dalej usprawniać synergię na styku nauki i biznesu oraz zwiększać zainteresowanie inwestorów i podmiotów zagranicznych współpracą z GUMed. Inkubator oraz Akcelerator Innowacji, sprofilowane Centrum Doskonałości Publikacji Naukowych oraz Centrum Analiz Biostatystycznych i Bioinformatycznych to jedne z tych inicjatyw, które w sposób realny poprawią jakość i komfort pracy naukowej, badawczej, rozwojowej i wdrożeniowej.


prof. dr hab. Tomasz Bączek
Pełnomocnik Rektora ds. Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”
Prorektor ds. nauki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (w latach 2012-2016 oraz 2016-2020)

Kontakt


Dokumenty do pobrania
Prezentacje